Sunday
Sunday Park Ranger BMX Frame - 20.5" TT Yellow SKU: FM7525
Regular price
$353.99 USD
Regular price
Sale price
$353.99 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Designed specifically for technical park transition and street riding the new frame design has short chain stays with a steep head tube angle a tall bottom bracket hollow dropouts with integrated chain tensioners and a significantly lower standover. Includes all of the necessary (and fully removable) braking and Gyro tab. The front triangle makes use of traditional round Nightshift-style top and down tubes with internal gusseting for added strength.100% 4130 Chromoly Frame Nightshift style double-butted top and down tubes Integrated seat clamp Hollow 8mm wide dropouts Removable brake mounts and cable guides/stops Small internal chain tensioner to hold the wheel in position and to simplify wheel removal
| Color | Yellow |
| Defined Color | Yellow |
| Fork Type | Not Included |
| Frame Material | Steel |
| Mfg Size | 20.5 |
| Rear Axle | 14mm Threaded x 110mm |
| TT (Effective) | 20.5 |
| Wheel Size | 20" |
| Platform | Park Ranger |
| Tt Length | 20.5" |
