Sun Ringle
Sun Ringle Rhyno Lite Rim - 29" Rim Black/Silver 36H Clincher SKU: RM8438
Regular price
$41.99 USD
Regular price
Sale price
$41.99 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Sun Rhyno Lite BMX mountain and tandem rims.Pinned Triple-box construction TH: Triple Hollow Made out of 6061-T6 aluminum
| Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 22 |
| Brake Track | Machined |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 611 |
| Valve | Presta |
| Color | Black/Silver |
| Weight | 670 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 36 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
| Size | 29" |
| Hole Count | 36H |
