ENVE Composites
ENVE Composites M8 Front Wheel - 29" 15 x 110 Center-Lock Black SKU: WE3384
Regular price
$1,035.00 USD
Regular price
Sale price
$1,035.00 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
The all-new M8 is ENVE’s flagship gravity wheel for the weight-conscious rider that typically pedals up what they come down. It’s an excellent choice for enduro riding bike parks and courses where smooth terrain and/or weight savings trump the need for the added flat protection with its Protective Rim Strip. The M8 rims were designed to achive the damped quiet ride attributes of alloy but with the toughness and durability of carbon fiber.The front rim’s additional width and lighter construction maximize compliance traction and tirestability Wide Hookless Bead - Gravity optimized anti-pinch flat protection Innerdrive hubs with CX Ray straight pull spokes Brass external nipples with Nyloc threaded locking insert Built for Enduro Gravity Race and E-MTB Applications Approved for E-bike use Backed by ENVE’s 5-year Factory Warranty and Incidental Damage Protection
| Rim Width (Internal) | 29 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
