ENVE Composites
ENVE Composites M6 Front Wheel - 29" 15 x 110 Center-Lock Black SKU: WE3383
Regular price
$1,035.00 USD
Regular price
Sale price
$1,035.00 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
The all-new M6 is ENVE’s flagship every day any-trail wheel developed for all the bikes riders and trails between cross-country and gravity racing disciplines. Like all new M Series wheels the M6’s rims feature unique shapes and constructions front and back. To accommodate the modern trail rider’s preference for 2.4-2.5” wide tires the M6’s front rim features an internal rim width of 32mm and the rear is 29mm.The front rim’s additional width and lighter construction maximize compliance traction and tirestability Wide Hookless Bead - Trail optimized anti-pinch flat protection Innerdrive hubs with CX Ray straight pull spokes Brass external nipples with Nyloc threaded locking insert Built for Cross-Country Down-Country Trail Applications Approved for E-bike usage - Up to 75nm Backed by ENVE’s 5-year Factory Warranty and Incidental Damage Protection
| Rim Width (Internal) | 32 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
