Cervelo
Cervelo SOLOIST FORCE AXS DARK SLATE 51 SKU: 0L0STAFX1C51
Regular price
$7,500.00 USD
Regular price
Sale price
$7,500.00 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Key Features
| Model Year | 2026 |
| Kit | Force 2x AXS-Kit |
| Family | Soloist |
| Frame Material | Carbon |
| Wheel Material | Carbon |
Components
| Color | Dark Slate |
| Fork | Cervélo All-Carbon, Tapered Soloist Fork |
| Rear Derailleur | SRAM Force AXS E1 |
| Crankset | SRAM Force AXS E1, 48/35T, DUB, with power meter |
| Cassette | SRAM Force E1, 10-33T, 12-Speed |
| Chain | SRAM Force E1 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, T47 BBright |
| Brake Rotors | SRAM Paceline Centerlock |
| Headset | FSA IS2 1-1/4, 45° x 45° / 1-1/2, 36° x 45° |
| Stem | Cervélo ST36 Alloy |
| Saddle | Prologo Nago R4 PAS Tirox Lightweight |
| Model Name | Soloist Force |
| Sizes | 48cm, 51cm, 54cm, 56cm, 58cm, 61cm |
| Handlebar | Cervélo HB13 Carbon, 31.8mm clamp |
| Handlebar Sizing | Size 48 - 38cm Size 51 - 38cm Size 54 - 40cm Size 56 - 40cm Size 58 - 42cm Size 61 - 42cm |
| Stem Sizing | Size 48 - 80mm Size 51 - 90mm Size 54 - 100mm Size 56 - 100mm Size 58 - 110mm Size 61 - 110mm |
| Seatpost | Cervélo SP27 Carbon |
| Seatpost Sizing | Size 48 - 0mm Size 51 - 0mm Size 54 - 0mm Size 56 - 0mm Size 58 - 15mm Size 61 - 15mm |
| Front Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Front, M12x1.5mm, 127mm length |
| Rear Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Rear, M12x1.5mm, 170.5mm length |
| Front Wheel | Reserve 42TA, DT Swiss 350, 12x100mm, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Rear Wheel | Reserve 49TA, DT Swiss 350, 12x142mm, XDR freehub, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Tires | Vittoria Corsa N.EXT TLR G2.0 700x29c |
| Shifter/Brake Levers | SRAM Force AXS E1 |
| Crank Sizing | Size 48 - 165mm Size 51 - 165mm Size 54 - 170mm Size 56 - 170mm Size 58 - 172.5mm Size 61 - 172.5mm |
| Front Derailleur | SRAM Force AXS E1 |
| Accessories | - Cervélo Front Computer/Accessory Mount 810 - Cervélo Rear Accessory Mount |
| Max Tire Width | 34mm |
