Cervelo
Cervelo R5 RED XPLR AXS 1 FIVE BLACK/BRONZE 56 SKU: 0L0R5HXR1C56
Regular price
$14,400.00 USD
Regular price
Sale price
$14,400.00 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Key Features
| Model Year | 2026 |
| Kit | Red XPLR |
| Family | R5 |
| Frame Material | Carbon |
| Wheel Material | Carbon |
Components
| Color | Five Black/Bronze |
| Fork | Cervélo All-Carbon, Tapered R5 Fork |
| Rear Derailleur | SRAM Red XPLR AXS E1 |
| Crankset | SRAM Red 1 AXS E1, 48T Aero, DUB, with power meter |
| Cassette | SRAM Red XPLR E1, 10-46T, 13-Speed |
| Chain | SRAM Red E1 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB Ceramic, BBright |
| Brake Rotors | SRAM Paceline X Centerlock |
| Headset | FSA SL IS2 1-1/4, 45° x 45° / 1-1/2, 36° x 45° |
| Saddle | Prologo Nago R4 PAS Nack Lightweight |
| Model Name | R5 Red 1 |
| Sizes | 48cm, 51cm, 54cm, 56cm, 58cm, 61cm |
| 1-piece Handlebar/Stem | Cervélo HB18 Carbon |
| Handlebar Sizing | Size 48 - 36cm Size 51 - 38cm Size 54 - 40cm Size 56 - 40cm Size 58 - 40cm Size 61 - 40cm |
| Stem Sizing | Size 48 - 80mm Size 51 - 90mm Size 54 - 100mm Size 56 - 100mm Size 58 - 110mm Size 61 - 120mm |
| Seatpost | Cervélo SP33 Carbon |
| Seatpost Sizing | Size 48 - 0mm Size 51 - 0mm Size 54 - 0mm Size 56 - 0mm Size 58 - 15mm Size 61 - 15mm |
| Front Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Front, M12x1.5mm, 122mm length |
| Rear Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Rear, M12x1.0mm, 169mm length |
| Front Wheel | Reserve 34TA, DT Swiss 180, 12x100mm, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Rear Wheel | Reserve 37TA, DT Swiss 180, 12x142mm, XDR freehub, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Tires | Vittoria Corsa Pro Speed TLR G2.0 700x26c |
| Shifter/Brake Levers | SRAM Red AXS E1 |
| Crank Sizing | Size 48 - 165mm Size 51 - 165mm Size 54 - 170mm Size 56 - 170mm Size 58 - 172.5mm Size 61 - 172.5mm |
| Accessories | - Cervélo Front Computer/Accessory Mount 887 - Cervélo Rear Accessory Mount - Hammerhead Karoo 3 |
| Max Tire Width | 34mm |
