Cervelo
Cervelo P5 ULTEGRA DI2 FIVE BLACK/BLACK 56 SKU: 0L0P5FUI1C56
Regular price
$10,650.00 USD
Regular price
Sale price
$10,650.00 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Key Features
| Model Year | 2026 |
| Kit | Ultegra Di2 |
| Family | P5 |
| Frame Material | Carbon |
| Wheel Material | Carbon |
Components
| Color | Five Black/Black |
| Fork | Cervélo All-Carbon, Bayonet P5 Fork |
| Rear Derailleur | Shimano Ultegra, R8150 |
| Crankset | Shimano Ultegra, R8100, 52/36T |
| Cassette | Shimano Ultegra, R8100, 11-30T, 12-Speed |
| Chain | Shimano M8100 |
| Bottom Bracket | FSA, BBright thread together for 24mm spindle |
| Brake Rotors | Shimano CL800 Centerlock |
| Headset | FSA IS2 1-1/8, 36° x 45° / 1-1/4, 45° x 45° |
| Saddle | Selle Italia WATT Superflow Ti316 |
| Model Name | P5 Ultegra |
| Sizes | 48cm, 51cm, 54cm, 56cm, 58cm, 61cm |
| Aero Basebar | Cervélo HB15 Carbon |
| Aero Extension Assembly | Profile Design 52ASC Extension Assembly |
| Aero Riser Assembly | Cervélo EX14 Carbon |
| Handlebar Sizing | Size 48 - 38cm Size 51 - 38cm Size 54 - 38cm Size 56 - 38cm Size 58 - 38cm Size 61 - 38cm |
| Seatpost | Cervélo SP23 Carbon |
| Front Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Front, M12x1.5mm, 127mm length |
| Rear Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Rear, M12x1.5mm, 170.5mm length |
| Front Wheel | Reserve 77TA, DT Swiss 240, 12x100mm, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Rear Wheel | Reserve 88TA, DT Swiss 240, 12x142mm, HG freehub 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Tires | Vittoria Corsa Pro TLR G2.0 700x29c |
| Shifter/Brake Levers | Shimano Dura-Ace, R9180 |
| Bar-End Satellite Shifter | Shimano Dura-Ace, SW-R9160 |
| Power Meter | 4iiii Precision Pro, GEN3+ Dual Sided |
| Crank Sizing | Size 48 - 160mm Size 51 - 165mm Size 54 - 165mm Size 56 - 170mm Size 58 - 170mm Size 61 - 172.5mm |
| Front Derailleur | Shimano Ultegra, R8150 |
| Accessories | - Cervélo Rear Hydration Mount - Cervélo P5 Stem Storage - Cervélo Smartpak Top Tube Storage Bag 400 - Cervélo Aero Water Bottle w/ Cage |
| Max Tire Width | 34mm |
