Cervelo
Cervelo P5 RED AXS 1 FIVE BLACK/BLACK 61 SKU: 0L0P5FR11C61
Regular price
$14,750.00 USD
Regular price
Sale price
$14,750.00 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Key Features
| Model Year | 2026 |
| Kit | Red 1 |
| Family | P5 |
| Frame Material | Carbon |
| Wheel Material | Carbon |
Components
| Color | Five Black/Black |
| Fork | Cervélo All-Carbon, Bayonet P5 Fork |
| Rear Derailleur | SRAM Red AXS E1 |
| Crankset | SRAM Red 1 AXS E1, 50T Aero, DUB, with power meter |
| Cassette | SRAM Red E1, 10-33T, 12-Speed |
| Chain | SRAM Red E1 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB Ceramic, BBright |
| Brake Rotors | SRAM Paceline X Centerlock |
| Headset | FSA IS2 1-1/8, 36° x 45° / 1-1/4, 45° x 45° |
| Saddle | Selle Italia WATT 3D Kit Carbonio Superflow |
| Model Name | P5 Red 1 |
| Sizes | 48cm, 51cm, 54cm, 56cm, 58cm, 61cm |
| Aero Basebar | Cervélo HB15 Carbon |
| Aero Extension Assembly | Profile Design 52ASC Extension Assembly |
| Aero Riser Assembly | Cervélo EX14 Carbon |
| Handlebar Sizing | Size 48 - 38cm Size 51 - 38cm Size 54 - 38cm Size 56 - 38cm Size 58 - 38cm Size 61 - 38cm |
| Seatpost | Cervélo SP23 Carbon |
| Front Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Front, M12x1.5mm, 127mm length |
| Rear Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Rear, M12x1.5mm, 170.5mm length |
| Front Wheel | Reserve 77TA, DT Swiss 180, 12x100mm, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Rear Wheel | Reserve 88TA, DT Swiss 180, 12x142mm, XDR freehub, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Tires | Vittoria Corsa Pro TLR G2.0 700x29c |
| Brake System | SRAM S900 Aero |
| Bar-End Satellite Shifter | SRAM AXS Blip controller |
| Satellite Shifter | SRAM AXS Blip controller |
| Crank Sizing | Size 48 - 160mm Size 51 - 165mm Size 54 - 165mm Size 56 - 170mm Size 58 - 170mm Size 61 - 172.5mm |
| Accessories | - Cervélo Rear Hydration Mount - Cervélo P5 Stem Storage - Cervélo Smartpak Top Tube Storage Bag 400 - Cervélo Aero Water Bottle w/ Cage |
| Max Tire Width | 34mm |
