Cervelo
Cervelo P ULTEGRA DI2 BASALT 61 SKU: 0L0PSFUI1C61
Regular price
$8,500.00 USD
Regular price
Sale price
$8,500.00 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Key Features
| Model Year | 2026 |
| Kit | Ultegra Di2 |
| Family | P |
| Frame Material | Carbon |
| Wheel Material | Carbon |
Components
| Color | Basalt |
| Fork | Cervélo All-Carbon, Tapered P Fork |
| Rear Derailleur | Shimano Ultegra, R8150 |
| Crankset | Shimano Ultegra, R8100, 52/36T |
| Cassette | Shimano Ultegra, R8100, 11-30T, 12-Speed |
| Chain | Shimano M8100 |
| Bottom Bracket | FSA, BBright thread together for 24mm spindle |
| Brake Rotors | Shimano CL800 Centerlock |
| Headset | FSA IS2 1-1/4, 45° x 45° / 1-3/8, 36° x 45° |
| Stem | Cervélo ST36 Alloy |
| Saddle | Selle Italia WATT Superflow Manganese |
| Model Name | P Ultegra |
| Sizes | 48cm, 51cm, 54cm, 56cm, 58cm, 61cm |
| Aero Cockpit Assembly | Profile Design Wing 20C+ Evo, 52 ASA, SuperSonic cockpit assembly |
| Handlebar Sizing | Size 48 - 38cm Size 51 - 38cm Size 54 - 38cm Size 56 - 38cm Size 58 - 38cm Size 61 - 38cm |
| Stem Sizing | Size 48 - 70mm Size 51 - 70mm Size 54 - 80mm Size 56 - 80mm Size 58 - 90mm Size 61 - 90mm |
| Seatpost | Cervélo SP23 Carbon |
| Front Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Front, M12x1.5mm, 127mm length |
| Rear Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Rear, M12x1.5mm, 170.5mm length |
| Front Wheel | Reserve 57TA, DT Swiss 350, 12x100mm, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Rear Wheel | Reserve 64TA, DT Swiss 350, 12x142mm, HG freehub 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Tires | Vittoria Corsa N.EXT TLR G2.0 700x29c |
| Shifter/Brake Levers | Shimano Dura-Ace, R9180 |
| Bar-End Satellite Shifter | Shimano Dura-Ace, SW-R9160 |
| Power Meter | 4iiii Precision Pro, GEN3+ Dual Sided |
| Crank Sizing | Size 48 - 160mm Size 51 - 165mm Size 54 - 165mm Size 56 - 170mm Size 58 - 170mm Size 61 - 172.5mm |
| Front Derailleur | Shimano Ultegra, R8150 |
| Accessories | - Cervélo Rear Hydration Mount - Cervélo Front Computer/Accessory Mount 810 - Cervélo Smartpak Top Tube Storage Bag 400 - Cervélo In-Frame Storage Rolls - Inner Tube Storage - Cervélo In-Frame Storage Rolls - Flat Kit Storage - Profile Design Axis Ultimate Carbon Water Bottle Cage (1 qty) |
| Max Tire Width | 34mm |
