Cervelo
Cervelo CALEDONIA-5 RIVAL AXS VANILLA/CHERRY 58 SKU: 0L0CFBVX2C58
Regular price
$7,400.00 USD
Regular price
Sale price
$7,400.00 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Key Features
| Model Year | 2026 |
| Kit | Rival 2x AXS-Kit |
| Family | Caledonia-5 |
| Frame Material | Carbon |
| Wheel Material | Carbon |
Components
| Color | Vanilla/Cherry |
| Fork | Cervélo All-Carbon, Tapered Caledonia-5 Fork |
| Rear Derailleur | SRAM Rival AXS E1 |
| Crankset | SRAM Rival AXS E1, 48/35T, DUB, with power meter |
| Cassette | SRAM Rival D1, 10-36T, 12-Speed |
| Chain | SRAM Rival E1 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BBright |
| Brake Rotors | SRAM Paceline Centerlock |
| Headset | FSA IS2 1-1/4, 45° x 45° / 1-1/2, 36° x 45° |
| Stem | Cervélo ST31 Carbon |
| Saddle | Selle Italia NOVUS BOOST EVO SuperFlow Manganese |
| Model Name | Caledonia-5 Rival |
| Sizes | 48cm, 51cm, 54cm, 56cm, 58cm, 61cm |
| Handlebar | Cervélo HB13 Carbon, 31.8mm clamp |
| Handlebar Sizing | Size 48 - 36cm Size 51 - 38cm Size 54 - 40cm Size 56 - 40cm Size 58 - 42cm Size 61 - 42cm |
| Stem Sizing | Size 48 - 80mm Size 51 - 90mm Size 54 - 100mm Size 56 - 100mm Size 58 - 110mm Size 61 - 110mm |
| Seatpost | Cervélo SP24 Carbon |
| Seatpost Sizing | Size 48 - 0mm Size 51 - 0mm Size 54 - 0mm Size 56 - 0mm Size 58 - 15mm Size 61 - 15mm |
| Front Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Front, M12x1.5mm, 127mm length |
| Rear Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Rear, M12x1.5mm, 170.5mm length |
| Front Wheel | Reserve 42TA, DT Swiss 370, 12x100mm, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Rear Wheel | Reserve 49TA, DT Swiss 370, 12x142mm, XDR freehub, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Tires | Vittoria Corsa N.EXT TLR G2.0 700x30c |
| Shifter/Brake Levers | SRAM Rival AXS E1 |
| Crank Sizing | Size 48 - 165mm Size 51 - 165mm Size 54 - 170mm Size 56 - 170mm Size 58 - 172.5mm Size 61 - 172.5mm |
| Front Derailleur | SRAM Rival AXS E1 |
| Accessories | - Cervélo Removeable Fender Mounts - Cervélo Front Computer/Accessory Mount 810 - Cervélo Rear Accessory Mount - Cervélo In-Frame Storage Rolls - Inner Tube Storage - Cervélo In-Frame Storage Rolls - Flat Kit Storage - Arundel Mandible Water Bottle Cage, Matte UD Carbon finish (2 qty) |
| Max Tire Width | 36mm |
