Cervelo
Cervelo ASPERO GRX RX820 MARIGOLD 58 SKU: 0L0ASB822A58
Regular price
$4,250.00 USD
Regular price
Sale price
$4,250.00 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Key Features
| Model Year | 2026 |
| Kit | GRX RX820 |
| Family | Aspero |
| Frame Material | Carbon |
| Wheel Material | Alloy |
Components
| Color | Marigold |
| Fork | Cervélo All-Carbon, Tapered Aspero Fork |
| Rear Derailleur | Shimano GRX, RX820 |
| Crankset | Shimano GRX, RX820, 48/31T |
| Cassette | Shimano HG710, 11-36T, 12-Speed |
| Chain | Shimano M8100 |
| Bottom Bracket | FSA, T47 BBright for 24mm spindle |
| Brake Rotors | Shimano CL800 Centerlock |
| Headset | FSA IS2 1-1/4, 45° x 45° / 1-1/2, 36° x 45° |
| Stem | Cervélo ST36 Alloy |
| Saddle | Prologo Nago R4 PAS Steel |
| Model Name | Aspero GRX RX820 |
| Sizes | 48cm, 51cm, 54cm, 56cm, 58cm, 61cm |
| Handlebar | Cervélo AB09 Carbon, 31.8mm clamp, 16 degree flare |
| Handlebar Sizing | Size 48 - 36cm Size 51 - 38cm Size 54 - 40cm Size 56 - 40cm Size 58 - 42cm Size 61 - 42cm |
| Stem Sizing | Size 48 - 80mm Size 51 - 80mm Size 54 - 90mm Size 56 - 90mm Size 58 - 100mm Size 61 - 100mm |
| Seatpost | Cervélo SP19 Carbon 27.2 |
| Seatpost Sizing | Size 48 - 0mm Size 51 - 0mm Size 54 - 0mm Size 56 - 0mm Size 58 - 0mm Size 61 - 15mm |
| Front Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Front, M12x1.5mm, 127mm length |
| Rear Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Rear, M12x1.0mm, 169mm length |
| Front Wheel | Reserve 30 GR AL, Reserve 4LD, 12x100mm, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Rear Wheel | Reserve 30 GR AL, Reserve 4LD, 12x142mm, XDR freehub, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Tires | WTB Vulpine TCS Light Fast Rolling Dual DNA 60tpi 700x45c |
| Shifter/Brake Levers | Shimano GRX, RX820 |
| Crank Sizing | Size 48 - 165mm SRAM, 170mm Shimano Size 51 - 165mm SRAM, 170mm Shimano Size 54 - 170mm Size 56 - 170mm Size 58 - 172.5mm Size 61 - 172.5mm |
| Front Derailleur | Shimano GRX, RX820 |
| Accessories | - Cervélo Front Computer/Accessory Mount 810 - Cervélo Rear Accessory Mount - Cervélo Smartpak Top Tube Storage Bag 400A |
| Max Tire Width | 700c - 45mm / 650c - 47mm |
