Cervelo
Cervelo ASPERO-5 GRX825 DI2 1 ROYAL MERCURY 48 SKU: 0L0ALBG12C48
Regular price
$8,850.00 USD
Regular price
Sale price
$8,850.00 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Key Features
| Model Year | 2026 |
| Kit | GRX RX825 Di2 1 |
| Family | Aspero-5 |
| Frame Material | Carbon |
| Wheel Material | Carbon |
Components
| Color | Royal Mercury |
| Fork | Cervélo All-Carbon, Tapered Aspero-5 Fork |
| Rear Derailleur | Shimano GRX, RX827 SGS |
| Crankset | Shimano GRX, RX820 |
| Cassette | Shimano XTR, M9200, 10-51T, 12-Speed |
| Chain | Shimano M8100 |
| Bottom Bracket | Ceramic Speed SL, T47 BBright for 24mm spindle |
| Brake Rotors | Shimano CL800 Centerlock |
| Headset | FSA IS2 1-1/4, 45° x 45° / 1-1/2, 36° x 45° |
| Stem | Cervélo ST31 Carbon |
| Saddle | Prologo Nago R4 PAS Tirox |
| Model Name | Aspero-5 GRX RX825 Di2 |
| Sizes | 48cm, 51cm, 54cm, 56cm, 58cm, 61cm |
| Handlebar | Cervélo HB16 Carbon, 31.8mm clamp |
| Handlebar Sizing | Size 48 - 38cm Size 51 - 38cm Size 54 - 40cm Size 56 - 40cm Size 58 - 42cm Size 61 - 42cm |
| Stem Sizing | Size 48 - 70mm Size 51 - 80mm Size 54 - 90mm Size 56 - 90mm Size 58 - 100mm Size 61 - 100mm |
| Seatpost | Cervélo SP27 Carbon |
| Seatpost Sizing | Size 48 - 0mm Size 51 - 0mm Size 54 - 0mm Size 56 - 0mm Size 58 - 0mm Size 61 - 15mm |
| Front Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Front, M12x1.5mm, 122mm length |
| Rear Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Rear, M12x1.0mm, 169mm length |
| Front Wheel | Reserve 40TA GR, DT Swiss 350, 12x100mm, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Rear Wheel | Reserve 44TA GR, DT Swiss 350, 12x142mm, MS freehub, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Tires | Vittoria Corsa Pro Control TLR G2.0 700x42c |
| Shifter/Brake Levers | Shimano GRX, RX825 |
| Chainring | Wolf Tooth Components Aero 48T Chainring for GRX |
| Power Meter | 4iiii Precision, GEN3+ Single Sided |
| Crank Sizing | Size 48 - 165mm SRAM, 170mm Shimano Size 51 - 165mm SRAM, 170mm Shimano Size 54 - 170mm Size 56 - 170mm Size 58 - 172.5mm Size 61 - 172.5mm |
| Accessories | - Cervélo Front Computer/Accessory Mount 887 - Cervélo Rear Accessory Mount - Cervélo In-Frame Storage Rolls - Inner Tube Storage - Cervélo In-Frame Storage Rolls - Flat Kit Storage - Cervélo Smartpak Top Tube Storage Bag 400A - Arundel Mandible Water Bottle Cage, Matte UD Carbon finish (2 qty) |
| Max Tire Width | 45mm |
