Cervelo
Cervelo ASPERO-5 FORCE AXS 1 ROYAL MERCURY 56 SKU: 0L0ALBFE2C56
Regular price
$9,000.00 USD
Regular price
Sale price
$9,000.00 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Key Features
| Model Year | 2026 |
| Kit | Force 1x AXS-Kit |
| Family | Aspero-5 |
| Frame Material | Carbon |
| Wheel Material | Carbon |
Components
| Color | Royal Mercury |
| Fork | Cervélo All-Carbon, Tapered Aspero-5 Fork |
| Rear Derailleur | SRAM X0 Eagle AXS, T-Type |
| Crankset | SRAM Force 1 AXS E1, 48T Aero, DUB Wide, with power meter |
| Cassette | SRAM X0 Eagle, T-Type, 10-52T, 12-Speed |
| Chain | SRAM X0 Eagle, T-Type |
| Bottom Bracket | SRAM DUB Wide Ceramic, T47 BBright |
| Brake Rotors | SRAM Paceline Centerlock |
| Headset | FSA IS2 1-1/4, 45° x 45° / 1-1/2, 36° x 45° |
| Stem | Cervélo ST31 Carbon |
| Saddle | Prologo Nago R4 PAS Tirox |
| Model Name | Aspero-5 Force |
| Sizes | 48cm, 51cm, 54cm, 56cm, 58cm, 61cm |
| Handlebar | Cervélo HB16 Carbon, 31.8mm clamp |
| Handlebar Sizing | Size 48 - 38cm Size 51 - 38cm Size 54 - 40cm Size 56 - 40cm Size 58 - 42cm Size 61 - 42cm |
| Stem Sizing | Size 48 - 70mm Size 51 - 80mm Size 54 - 90mm Size 56 - 90mm Size 58 - 100mm Size 61 - 100mm |
| Seatpost | Cervélo SP27 Carbon |
| Seatpost Sizing | Size 48 - 0mm Size 51 - 0mm Size 54 - 0mm Size 56 - 0mm Size 58 - 0mm Size 61 - 15mm |
| Front Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Front, M12x1.5mm, 122mm length |
| Rear Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Rear, M12x1.0mm, 169mm length |
| Front Wheel | Reserve 40TA GR, DT Swiss 350, 12x100mm, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Rear Wheel | Reserve 44TA GR, DT Swiss 350, 12x142mm, XDR freehub, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Tires | Vittoria Corsa Pro Control TLR G2.0 700x42c |
| Shifter/Brake Levers | SRAM Force AXS E1 |
| Crank Sizing | Size 48 - 165mm SRAM, 170mm Shimano Size 51 - 165mm SRAM, 170mm Shimano Size 54 - 170mm Size 56 - 170mm Size 58 - 172.5mm Size 61 - 172.5mm |
| Accessories | - Cervélo Front Computer/Accessory Mount 887 - Cervélo Rear Accessory Mount - Cervélo In-Frame Storage Rolls - Inner Tube Storage - Cervélo In-Frame Storage Rolls - Flat Kit Storage - Cervélo Smartpak Top Tube Storage Bag 400A - Arundel Mandible Water Bottle Cage, Matte UD Carbon finish (2 qty) |
| Max Tire Width | 45mm |
