Boyd Cycling
Boyd Cycling Ridgeline Wheel Rear 29'' / 622 Holes: 32 12mm TA 148mm Disc Shimano Micro Spline SKU: H041873-04-29
Regular price
$925.00 USD
Regular price
Sale price
$925.00 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
- TECH SPECS
| Axle Type | 12mm TA |
| Freehub Body | Shimano Micro Spline |
| Hub Model | Tripel |
| Hub Spacing | 148mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 25mm |
| Rim Drilling | F: 21 R: 24 |
| Rim External Width | 36mm |
| Rim Internal Width | 30mm |
| Rim Material | Carbon |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Pillar Wing 21 |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Wheel Weight | 1000g |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |