Cervelo
Cervelo R5CX RIVAL AXS 1 NOVEMBER SKY 51 SKU: 0L0CXAVX2A51
Regular price
$6,500.00 USD
Regular price
Sale price
$6,500.00 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Key Features
| Model Year | 2026 |
| Kit | Rival 1x AXS-Kit |
| Family | R5CX |
| Frame Material | Carbon |
| Wheel Material | Alloy |
Components
| Color | November Sky |
| Fork | Cervélo All-Carbon, Tapered R5CX Fork |
| Rear Derailleur | SRAM Rival AXS D1 |
| Crankset | SRAM Rival 1 AXS E1, 42T, DUB Wide, with power meter |
| Cassette | SRAM Rival D1, 10-36T, 12-Speed |
| Chain | SRAM Rival E1 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB Wide, T47 BBright |
| Brake Rotors | SRAM Paceline Centerlock |
| Headset | FSA IS2 1-1/4, 45° x 45° / 1-1/2, 36° x 45° |
| Stem | Cervélo ST31 Carbon |
| Saddle | Prologo Nago R4 PAS Steel |
| Model Name | R5CX Rival |
| Sizes | 51cm, 54cm, 56cm, 58cm |
| Handlebar | Cervélo HB13 Carbon, 31.8mm clamp |
| Handlebar Sizing | Size 51 - 38cm Size 54 - 40cm Size 56 - 40cm Size 58 - 42cm |
| Stem Sizing | Size 51 - 90mm Size 54 - 100mm Size 56 - 100mm Size 58 - 110mm |
| Seatpost | Cervélo SP24 Carbon |
| Seatpost Sizing | Size 51 - 0mm Size 54 - 0mm Size 56 - 0mm Size 58 - 15mm |
| Front Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Front, M12x1.5mm, 127mm length |
| Rear Thru Axle | Cervélo Aero Thru Axle Rear, M12x1.5mm, 170.5mm length |
| Front Wheel | Reserve 30 GR AL, Reserve 4LD, 12x100mm, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Rear Wheel | Reserve 30 GR AL, Reserve 4LD, 12x142mm, XDR freehub, 24H, centerlock, tubeless compatible |
| Tires | Vittoria Terreno T80 CX TLR G2.0 700x33c |
| Shifter/Brake Levers | SRAM Rival AXS E1 |
| Crank Sizing | Size 51 - 165mm Size 54 - 170mm Size 56 - 170mm Size 58 - 172.5mm |
| Accessories | - Cervélo Front Computer/Accessory Mount 810 - Cervélo Rear Accessory Mount |
| Max Tire Width | 41mm |
